• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Doğala Köyü derneğimizin Web Sitesi Siz Değerli Hemşerilerimizin Hizmetine Açılmıştır. Resim ve Video Ekleyebilirsiniz... 


İstediğiniz Gazetenin ve Yazarının Yazılarını Bu Siteden Okuya Bilirsiniz. https://www.yazaroku.com/default.aspx


Nevşehir Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 15,9205   15,9492
EURO 16,7425   16,7727
       
Özlü Sözler
Aşk, dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır. BAILEY
Sponsorlarımız
Patateste Rekolte Beklentisi Yüksek

Nevşehir'in patates üretiminde öne çıkan ilçesiDerinkuyu'da sezonun ilk hasadı yapıldı.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde görülen mildiyö hastalığından en az etkilenenDerinkuyu'da az da olsa verim düşüklüğü yaşanmasına rağmen çiftçinin üretimden memnun olduğunu söyledi.

Patatesin kilogramının bu yıl ilkbahar aylarında 5 liraya kadar yükselmesi nedeniyle ilçede birçok üreticinin patatese yöneldiğini anlatan Yılmaz, "İlçede, geçen yıl 16 bin dekarlık alanda 80 bin ton ürün elde edilirken bu yıl 25 bin dekarlık alanda 125 bin ton ürün elde edilmesi öngörülüyor" dedi.

Sökülen patateslerden iyi kalitede olanların 60-80 kuruşa alıcı bulduğunu belirten Yılmaz, "Yazlık patateste şu anki fiyatlar ülke geneline bakıldığında makul. Kışlık patateslerin de uygun fiyatta olacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

Yılmaz, kent genelinde de ekim alanlarının yüzde 20 artışla 50 bin dekardan 60 bin dekara yükseldiğini, dekarda ortalama 5 ton patates elde edildiği göz önüne alındığında 300 bin ton ürün alınmasını tahmin ettiklerini kaydetti.

Patates üreticisi Ragıp Aytekin ise geçen yıl üreticilerin iyi gelir elde ettiğini kaydederek, "Geçen yıl patates para edince bir çok üretici patates ekmeye başladı. 1 dekarlık alandan yaklaşık 5 ton ürün elde ediliyor. Şu an harman zamanı fiyatlar normal olur ancak kasım ayında fiyatlar az da olsa artabilir" ifadelerini kullandı.
Okunma Sayısı: 1571


35.170.82.159
DİĞER HABERLER

Nevşehir Doğala Köyü Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Site Teması | Köy Sitesi


Top